Hogyan ismerhetjük fel a nyirokcsomó-daganatokat gyermekkorban?
A limfómák felismerése komoly kihívást jelenthet a laikusok számára. Pedig a gyors diagnózis és a korai kezelés döntő jelentőségű a sikeres gyógyulás érdekében. Arany Szeptember kampányunk keretében most olyan információkat osztunk meg, amelyek segítenek a szülőknek abban, hogy felismerjék a nyirokcsomó-daganatok tüneteit, és megértsék, milyen lépések szükségesek a megfelelő diagnózishoz és kezeléshez. A következő cikkben Prof. Dr. Kovács Gábor, a Semmelweis Gyermekgyógyászati Klinika Hematológiai Osztályának osztályvezető főorvosa, egyetemi tanár, az MTA doktora és Dr. Müller Judit PhD, egyetemi docens mutatják be a betegséget.
Nyirokcsomó-daganatok gyermekkorban
A nyirokcsomók kulcsszerepet játszanak a szervezet védekező rendszerében, de sajnos ezekben a szervekben is kialakulhatnak rosszindulatú daganatok, melyeket limfómának nevezünk. A limfómák a gyermekkori daganatos megbetegedések 8-10%-át teszik ki, és Magyarországon évente 20-30 új gyermeknél diagnosztizálják ezt a betegséget. A két leggyakoribb típus a Hodgkin- és a non-Hodgkin-limfóma.
Dr. Kovács Gábor
Milyen tünetekre figyeljünk?
A limfómák tünetei attól függnek, hogy a nyirokrendszer melyik részén alakulnak ki a daganatos sejtek. Az egyik leggyakoribb jel a nyirokcsomók fájdalmatlan megnagyobbodása, különösen a nyak, áll alatti rész, kulcscsont környéke, hónalj vagy lágyék területén. Ezek a nyirokcsomók kemények, folyamatosan növekednek, és a környező szövetekkel összeolvadhatnak.
A limfóma általános tünetei közé tartozik még a:
- láz
- fáradékonyság
- étvágytalanság
- fogyás
- erős izzadás, különösen éjszaka
Ha a mellkasban jelentkezik a betegség, köhögés, légszomj, vagy a nyak duzzanata lehet a figyelmeztető jel. A hasban kialakuló limfóma hasfájást, haspuffadást, illetve sárgaságot is okozhat.
A daganatos sejtek a nyirokrendszerben szétterjedhetnek, több nyirokcsomó-területet érinthetnek, de más szerveket is megtámadhatnak, például a tüdőt vagy a veséket, ahol duzzanatot és működési zavart okozhatnak.
Dr. Müller Judit
Fontos tudni, hogy a nyirokcsomó megnagyobbodások 99%-a nem daganatos eredetű, hanem fertőzés (baktérium vagy vírus) vagy egyéb immunfolyamat (például autoimmun betegség) okozza. Ha azonban a nyirokcsomó:
- fájdalmatlan
- folyamatosan növekszik
- kemény tapintású
- több nyirokcsomó összekapaszkodik
- nehezen elmozdítható a bőrtől,
akkor mindenképpen javasolt az orvosi vizsgálat és a szükséges kivizsgálás, mert ezek a jelek utalhatnak daganatos elváltozásra.
Diagnózis
A limfóma diagnózisához elengedhetetlen a nyirokcsomó szövettani vizsgálata, amihez műtéti eltávolítás szükséges. Ez az eljárás biztosítja a pontos diagnózist, hogy a megfelelő kezelést ki lehessen választani.
Kezelési lehetőségek
A gyermekkorban előforduló limfómák kezelésének alapja a kemoterápia. A sugárkezelés csak ritkán alkalmazott. A kemoterápia célja, hogy a daganatos sejteket elpusztítsa, és megakadályozza a betegség terjedését.
Prognózis és kilátások
A Hodgkin-limfóma esetében a gyermekeknél a túlélési arány igen kedvező, 95% feletti. A non-Hodgkin-limfómák gyakoribbak gyermekkorban, és bár ezek általában agresszívebbek, intenzív kemoterápiára jól reagálnak, így a túlélési arány itt is közel 90%.
A gyermekkori limfómák ritka, de súlyos betegségek, amelyek korai felismerés esetén jó eséllyel gyógyíthatók. Fontos, hogy a szülők tisztában legyenek a tünetekkel, és időben forduljanak orvoshoz, ha gyanús jeleket észlelnek.
Ezt a felvilágosító anyagot az Arany Szeptember kampány keretében osztjuk meg, hogy minél több szülőhöz eljussanak a létfontosságú információk.