„Abban hinni, hogy minden rendben lesz, mert másként nem lehet…”
Az Őrzők követői idén tavasszal ismerhették meg a Semmelweis Gyermekgyógyászati Klinikán kezelt Mirát és a kislány édesanyját, Szálkai Boglárkát. A terápia embert próbáló és viszontagságokkal teli időszaka után egy olyan örömteli pillanatban kerestük fel anyát és lányát, amit az orvosok és ápolók, a többi gyerek és szülő, az egész Hematológiai Osztály egyszerre ünnepel: Mira ezen a héten megkapja az utolsó kezelést, és hazamehet a kórházból!
Májusban a Hajas szalon anyák napja alkalmából ismét a Klinikára települt, a Fókusz stábja pedig beszámolt a nem mindennapi kezdeményezésről. Megszólalt Szálkai Boglárka is, akinek kislánya, Mira, T-sejtes limfoblasztos akut leukémia miatt kapott kezelést a Tűzoltó utcai részleg Hematológiai Osztályán. Akkor úgy nyilatkozott, hogy „amikor közölték a diagnózist, mintha megnyílt volna alattam a föld. Zokogásban törtem ki. Én ilyet előtte csak a filmekben láttam, nem volt ismerősöm, akinek ilyen diagnózisa lett volna. Embertelen, tényleg, nem kívánom senkinek.”
Előzmények
Boglárka kérésünkre elmesélte az előzményeket. Tavaly decemberben vették észre, hogy Mira bal oldali nyaki nyirokcsomói megduzzadtak, ezzel a tünettel fordultak orvoshoz. A nyirokcsomók pár nap elteltével „ijesztő méretűre” nőttek. 2-3 hétig egy másik kórházban kezelték Mirát, ahol azt gondolták, hogy nyirokcsomó–gyulladása van az akkor 9 hónapos kislánynak. Azonban Mira nem reagált a kezelésre, így a Gyermekgyógyászati Klinikára utalták őket, ahol az első vérképből megállapítottak a leukémia egyértelmű jeleit.
További tünetek
Prof. Dr. Kovács Gábor, a Hematológiai Osztály osztályvezető főorvosa, egyetemi tanár, az MTA doktora, kérésünkre a nyaki nyirokcsomók megduzzadása mellett más, a szülők számára fontos figyelmeztető tünetekre is felhívja a figyelmet, amelyek rákos elváltozásokra utalhatnak:
„A klinikai tünetek közül kiemelendő még az elhúzódó lázas állapot, az antibiotikumra nem gyógyuló fertőzések, száj- és bélnyálkahártya-fekélyek, afták, vérzékenység, máj- és lépmegnagyobbodás, csont- és ízületi fájdalmak, bőr– és nyálkahártya–vérzések. A laboratóriumi eltérések közül megemlítendő a csökkent hemoglobinérték, az alacsony vérlemezkeszám és a daganatsejtek megjelenése. A diagnózis felállításához minden esetben csontvelő-vizsgálat és lumbálpunkció szükséges.”
Mira esetében ezeket a vizsgálatokat altatásban végezték el.
Érzelmi sokk
A vizsgálatok után szembesült Boglárka és férje az először szinte felfoghatatlan kórmeghatározással. „Az első egy hónap, szerintem a legfelkavaróbb, legszomorúbb, legnehezebb. Amikor az ember még nincs tisztában a fogalmakkal, mondhatni a kórházi szokásokkal.
De aztán belerázódik, megismer más szülőket és történeteket, megszokja a rutint és a kórházi életet. Én a benti beszélgetésekből merítem az erőt.
Az osztály pszichológusának igazán nagy szerepe van abban, hogy elfogadjuk a kialakult helyzetet és megtanuljunk vele együtt élni. Meg persze pozitív hozzáállás szükséges hozzá. Abban hinni, hogy minden rendben lesz, mert másként nem lehet...”
A kezelés
Dr. Erdélyi Dániel János habil. Phd, egyetemi docenst, Mira kezelőorvosát a kislány esetében alkalmazott terápiáról és a Klinikáról történő elbocsájtás utáni fenntartó kezelésről kérdeztük:
„Mira tavaly decembertől kb. háromnegyed éven át kapott infúziós kemoterápiát. Változó hosszúságú periódusokban volt kórházban, összesen kb. az idő felét tölthette bent, felét otthon. A kezelés intenzívebb első szakasza viselte meg őt jobban, nem gyarapodott a súlya hónapokon keresztül. Végül szondán keresztül kapott plusz tápszert, és kerekedett ki szépen. A most lezáruló intenzív kezelési szakasz után fenntartó kemoterápiát fog kapni még 2025 decemberig. Ez szájon át szedhető gyógyszerekből áll, 2-3 hetente kell csak majd az ambulanciára jönnie, és már járhat akár közösségbe is.”
Tanácsok a hasonló helyzetben lévő szülőknek
Boglárkát végül arra kértük, hogy lássa el tanácsokkal mindazokat a szülőket, akik hasonló élethelyzetben vannak.
„Merjenek kérdezni, akár butaságnak tűnő semmiségeket a kezelőorvostól, nővértől, pszichológustól. Legyenek nyitottak, beszélgessenek más szülőkkel a saját helyzetükről. A türelem is nagyon fontos a gyermek gyógyulási folyamatával kapcsolatban: ne akarjunk sürgetni semmit.” – mondta az édesanya.
Mira baba mosolyogva fogadott bennünket és mosolyogva búcsúzott tőlünk. Boglárka reméli, hogy minél hamarabb maguk mögött hagyhatják ezt az időszakot, alig várják, hogy végleg hazatérjenek, és újra egyesüljön a család.
Az Őrzők és a Klinika munkatársainak nevében Mirának és egész családjának jó egészséget kívánunk. Bízunk benne, hogy a fenntartó kezelés időszaka zökkenőmentes lesz és ezután csak az együtt töltött boldog pillanatok időszaka következik.
Vállalatként és civilként is részese lehet az Arany Szeptember csodájának, tudjon meg többet az alábbi hivatkozáson: https://orzok.hu/arany-szeptember-2024/